مقالات عملی داروسازی, واکسن کرونا

واکسن ویروس کرونا چگونه ساخته و به دسترس عموم میرسد ؟

واکسن ویروس کرونا

واکسن ویروس کرونا چگونه ساخته و به دسترس عموم میرسد ؟

در حالت عادی ساخت یک واکسن و آزمایش کردن آن به چندین سال زمان احتیاج دارد. اما دانشمندان توانستند واکسن های ویروس کرونا را در طی 12 تا 18 ماه بسازند.

واکسن ها رفتار ویروس را تقلید می کنند تا سیستم ایمنی بدن با قرار گرفتن در شرایط شبیه سازی شده پادتن ها را بسازد. اما واکسن ویروس کرونا باید از ایمنی بالایی نسبت به سایر برخوردار باشد چرا که به میلیون ها انسان سالم برای محافظت از یکی از خطرناک ترین ویروس های طول تاریخ داده خواهد شد.

قبل از آزمایشات بالینی

در مرحله اول آزمایش کردن واکسن، محققان واکسن را بر روی حیوانات تست می کنند تا ببینند که آیا پاسخی از سیستم ایمنی دریافت می کنند یا خیر

فاز اول آزمایشات بالینی واکسن

در فاز اول آزمایشات بالینی واکسن به گروه کوچکی از افراد داده می شود تا ایمنی آن سنجیده شود و همچنین  بستری فراهم شود تا پاسخ سیستم ایمنی بدن به واکسن دقیق تر سنجیده شود

فاز دوم آزمایشات بالینی واکسن

در فاز دوم، واکسن به صدها نفر تزریق می شود تا بی خطر بودن و دوز مناسب تزریق آن مشخص شود

در فاز سوم

واکسن به هزاران نفر تزریق می شود تا بی خطر بودن، عوارض جانبی و تاثیرگذاری آن مشخص شود. در این مرحله یک کارآزمایی بالینی با یک گروه کنترل انجام می شود و مقایسه بین افرادی که واکسن دریافت کرده اند و افرادی که واکسن دریافت نکرده اند انجام می شود.

شما میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی واکسن های ویروس کرونا با ارسال سوالات خود از قسمت نسخه به راحتی و بصورت رایگان با دکتر داروساز مشاوره دریافت کنید. داروخانه آنلاین تداوی فقط یک فروشگاه اینترنتی نیست، داروخانه‌ای به وسعت ایران عزیزمان است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *